8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

Yazar: Sencan TAŞCI Dünya genelinde, 8 Mart her yıl Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Bugün, kadı ...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

Yazar: Sencan TAŞCI

Dünya genelinde, 8 Mart her yıl Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Bugün, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi başarılarına odaklanırken, kadın hakları, eşitlik ve cinsiyet ayrımcılığı konularında farkındalık yaratmayı amaçlar.

8 Mart’ın Tarihi ve Önemi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 1900’lerin başında kadın hakları ve işçi hakları mücadelelerinden doğmuştur. 1857’de New York‘ta tekstil işçisi kadınlar daha iyi çalışma koşulları, daha iyi ücretler ve daha kısa iş günleri talebiyle greve gitmiş, bu grev polis tarafından dağıtılmıştır. Ancak, bu eylemler, kadınların haklarını savunmaları açısından bir dönüm noktası olmuştur.

1910 yılında, 2. Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi üyesi Clara Zetkin, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilmesini önermiş ve bu öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir.

The International Women’s Day 1981 Rally started at the Town Hall at 11am on 8 March. The rally then marched from the Town Hall to Victoria Park, Via George St. King St, Pitt St. and Railway Square. (Photo by Adrian Greer Michael Short/Fairfax Media via Getty Images).

Bugün, Dünya Kadınlar Günü, kadınların politik katılım, ekonomik başarılar, eğitim fırsatları ve cinsiyet eşitliği için yapılan mücadelelerini kutlamak için bir platform olarak kullanılmaktadır.

Farkındalık Yaratılması Gereken Konular

Kadın Hakları ve Eşitlik

Kadınlar hala birçok alanda eşitlik ve hak ihlalleriyle karşı karşıya. Cinsiyet ayrımcılığı, kadınların liderlik rollerine erişimde ve çalışma hayatında karşılaştığı engeller gibi konularda farkındalık yaratılmalıdır.

Toplumsal Cinsiyet Rolleri ve Stereotipler

Toplumsal cinsiyet rolleri ve stereotipleri, kadınların ve kız çocuklarının potansiyellerini sınırlayabilir. Bu konuda eğitim ve bilinçlendirme önemlidir.

Kadına Yönelik Şiddet

Kadına yönelik şiddet, küresel bir sorundur. Fiziksel, duygusal ve ekonomik şiddet formlarıyla mücadele edilmesi gerekmektedir.

Kadın Temalı Etkinlikler

  • Panel ve Seminerler: Kadın hakları, eşitlik ve toplumsal cinsiyet konularında panel ve seminerler düzenlenebilir.
  • Kültürel Etkinlikler: Kadın sanatçıların sergileri, tiyatro oyunları veya film gösterimleri düzenlenebilir.
  • Kadın Girişimcilerin Desteklenmesi: Kadın girişimcilerin ürünlerini sergileyebileceği etkinlikler veya pazarlar düzenlenebilir.
  • Kadınlar İçin Destek ve Bilgilendirme: Kadınlara kariyer, sağlık, eğitim ve diğer konularda yardımcı olacak etkinlikler düzenlenebilir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları mücadelesini ve eşitlik için yapılan çalışmaları kutlamanın yanı sıra, cinsiyet ayrımcılığı ve kadınların karşılaştığı ruhsal, fiziksel şiddet vb bütün sorunlar konusunda farkındalık yaratmak için önemli bir fırsattır.

Young creative international group of people having meeting for organizing international women’s day event

Bu fırsatı iyi değerlendirip, kadın hakları, cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddet eğilimlerinin azaltılması, iş dünyasındaki cinsiyetçi tercihler ve maaş uygulamalarının farklılığı gibi konulara ses getirecek dikkat çekmek için kadın dernekleri, kurumsal firmaların desteğiyle oluşturulmuş kadın birlikleri bir araya gelerek özel uçak kiralayarak ses getirecek bir organizasyon iş birliği içerisinde organize edilebilir.

Kadın haklarına gökyüzünde dikkat çekici bu etkinlikle akılda kalıcı bir hamle ile, hem toplumsal bir farkındalık yaratılacak; hem de kamuoyu desteği alındığı için, yetkili mercilerden bu konularla ilgili spesifik projeler yapılması konusunda somut destek alınabilir.

Eşitliğin, özgürlüğün, saygının ve sevginin olduğu bir Dünya’da ayrımcılık yapmadan el ele yürümek dileğiyle…

 

+90 850 885 05 20